Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

faktopedia.pl

Pokaż menu
Szukaj

Diamenty topią się w temperaturze

by casper
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar Chaumont39
0 4

Diamenty się nie topią.

Odpowiedz
avatar Maksio
-2 2

To niezupełnie prawda. Można stopić diament, ale jedynie przy bardzo dużym ciśnieniu. Przy ciśnieniu atmosferycznym zwyczajnie się spali.

Odpowiedz
avatar thorus66
-2 2

diament to przecież węgiel czyli by się chyba zutylizował w temp. około 1000 juz chyba co nie?

Odpowiedz
avatar Wyczesany234
-2 2

Taka temperatura jest chyba tylko na słońcu XD

Odpowiedz
avatar rysiek0
-3 3

Nie wiem skąd wzięta ta informacja. Po pierwsze temperatura topnienia stali wynosi 1400 stopnic C. Czyli jest to niecałe razy 5 a nie dwa. Po drugie przybliżona wartość takiej temperatury jak na obrazku panuje w jądrze ziemi czyli 4000-5000 stopni C, a temperatura powierzchowna słońca wynosi około 5500 stopnic C. Także wątpię w to żeby można było stopić diament. Proszę administracje o weryfikację faktów.

Odpowiedz
avatar Maksio
1 1

A nie prościej sprawdzić samemu? Najprostszy link - hasło 'diament' w Wikipedii. Wśród jego cech jest wymienione: 'Jest trudno topliwy'. Czyli można go stopić. A skoro już piszę, to wyręczę też administrację :) i podaję link do artykułu opisującego, jak można stopić diament: http://wiki.answers.com/Q/Can_you_melt_a_diamond.

Odpowiedz
avatar Alexander_Oak
0 0

@rysiek0: Woah, 4000-5000 stopni, to dość dużo, szedł pan tam? wsadził termometr w skałę i odczytał "hohoho, ten słup rtęci pokazuje równe 5500" i wyszedł pisać pod postami o topieniu diamentów. Śmiem wątpić, gdyż przecież każde dziecko wie, iż ziemia jest w środku pusta, inaczej jak żyły by tam dinozaury? Odsyłam do Juliusza Verne. Pozdrawiam, A.D.

Odpowiedz
avatar Maksio
-1 1

Żeby zakończyć dyskusję może wyjaśnię: najprościej można stopić diament w próżni. Bez atmosfery się nie zapali, a stopi się dopiero w temperaturze ok. 3550 stopni Celcjusza i przy wysokim ciśnieniu. Dla niedowiarków ponownie podaję link: http://wiki.answers.com/Q/Can_you_melt_a_diamond. Nie wiem, czego dotyczy temperatura podana w fakcie. Być może autor przepisał temperaturę topnienia w stopniach Fahrenheita, która faktycznie wynosi ponad 6000 stopni i odpowiada około 3600 Celcjusza. EDIT: Poczytajcie też o najwyższej temperaturze wytworzonej doświadczalnie przez człowieka: http://kopalniawiedzy.pl/RHIC-Relativistic-Heavy-Ion-Collider-LHC-Wielki-Zderzacz-Hadronow-temperatura-rekord,16099.

Odpowiedz

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 7 kwietnia 2013 o 19:48

avatar O_moj_borze
1 1

http://www.metale.pl/o_metalach/images/uklad_Fe_C.jpg Stale (no dobra...dorzuce że czyste) na tym układzie znajdują się do 2% zawartości węgla...Każdy może sobie sam sprawdzić maksymalną temperaturę przejścia stali ze stanu stałego w ciekły. Chyba że autor posiada taką stal. W tym przypadku proszę go o kontakt. Zarobimy kupę kasy. Pozdro-mgr inż. metalurg

Odpowiedz
Udostępnij