Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

faktopedia.pl

Pokaż menu
Szukaj

Ściśnięta sprężyna jest cięższa

by Fudal
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar Montezuma
2 6

A ja bym chętnie posłuchał, dlaczego uważasz, że jest to bzdurą. Co prawda można się przyczepić do sformułowania "niż rozciągnięta" ale domyślam się, że autorowi chodziło o sprężynę w spoczynku. Wtedy jak najbardziej jest to prawda.

Odpowiedz
avatar xoxo150
2 2

Jest to prawdą według szczególnej teorii względności (e=mc2), według której energia i masa są sobie równe. Kiedy mocno ściśniemy albo mocno rozciągniemy sprężynę czyli damy jej większą energię (sprężystości) to powiększymy jej masę. Oczywiście w naszym "szarym codziennym świecie" ta zmiana jest bardzo mała - ale to właśnie z tego rozumowania wychodzi, że nie da się podróżować ze zbyt dużą prędkością bo mając prędkość mamy większą energię kinetyczną czyli im szybciej się poruszamy tym więcej ważymy (i w efekcie mamy mniej skuteczny napęd). Jest to więc prawda ale tak jak zaznaczył Montezuma - sprężyna rozciągnięta tak samo jak ściśnięta mają dodatkową masę - dopiero sprężyna w spoczynku jest od nich lżejsza.

Odpowiedz
avatar EL_Mixer
1 3

1.Bieremy wage 2.Bieremy spręzyne 3.Bieremy klamerke którą moża tą spręzyne scisnąć 4.Ważymy sprężyne i klamre osobno 5.A Teraz wkładamy spężyne w klamre tak aby była ściśnięta 6.Waga pokazuje sume wagi klamry i spężyny Wnioski wysuńcie sami Jest to potwierdzenie 1 zasady łopatologii.

Odpowiedz
avatar sharpy
0 0

Też mi fakt. E=mc^2 czyli m = E/c^2 Weźmy taką solidną sprężynę typu amortyzator, co 10kg ciężar jest w stanie rozpędzić do 10m/s. To jest 1000J energii po ściśnięciu. Przybywa jej 1.1 × 10^-14 kg czyli tyle ile waży w przybliżeniu typowa bakteria.

Odpowiedz
Udostępnij