Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

faktopedia.pl

Pokaż menu
Szukaj

Szacuje się, że do tej pory wyprodukowano

by EL_Mixer
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar damian_g10
-2 2

ak-47 powstał tylko 1 bo był to prototyp wersja która trafiła do produkcji to ak

Odpowiedz
avatar sharpy
0 2

AK-46, autorskiego projektu Kałasznikowa, powstał jeden prototyp i jako broń był beznadziejny, w konkursie ministerstwa na nowy karabin dla armii przegrał z kretesem ale jako że żaden z konkurentów nie spełnił wymagań, konkurs powtórzono rok później. AK-47, w którym Kałasznikow zastosował najlepsze pomysły konkurentów z poprzedniego roku, pomysły z broni zachodnich, i trochę swoich własnych też konkurs wygrał - ledwo bo ledwo ale jednak. Nie był zbyt powszechny z uwagi na dość złożony proces produkcyjny (ręczne frezowanie) i zdobył prawdziwą popularność dopiero gdy proces frezowania został zastąpiony procesem tłoczenia blachy - tak powstał AKM (Awtomat Kałasznikowa Modiernyj), który zaczął być produkowany masowo i zyskał ogromną popularność gdyż miał wszystkie zalety oryginału (plus trochę mniejszą wagę) i był wiele, wiele tańszy. Powstało wiele jego wariantów specjalnych jak AKSU (składana kolba), RPK - karabin maszynowy zasilany z taśmy, Saiga (śrutówka 12ga) i wiele innych. Potem doszedł AK-74, czyli wersja na amunicję 5,45×39 gdy na świecie spopularyzował się pogląd, że karabin, którego pociski przechodzą na wylot ceglanej ściany z wystarczającą energią, żeby zabić każdego po drugiej stronie, czy tego chcesz czy nie to nie jest taki do końca dobry pomysł. AK-104, 105 itd to wynalazki już po przemianach, dające karabinowi nowoczesne featurki jak np. serie trzypociskowe.

Odpowiedz
avatar EL_Mixer
0 0

AK to skrót od Automat Kałasznikowa a numer przy nim podany oznacza dany model/wersję czyli mamy AK47 AK104 AK74 i tak dalej i tak dalej...

Odpowiedz
avatar damian_g10
0 0

Rozkaz dowództwa armii radzieckiej, o przyjęciu karabinu do uzbrojenia, oficjalnie odrzucił jakiekolwiek oznaczenia rocznikowe. Z tego powodu używanie nazwy AK-47 w stosunku do jakiejkolwiek odmiany seryjnej karabinu, jest więc nadużyciem i błędem terminologicznym. Wszelkie oznaczenia typu: AK-46, AK-47 i AK-48 dotyczą wyłącznie poszczególnych odmian rozwojowych karabinu. W armii radzieckiej, karabin zawsze występował jako AK lub AKS. Bez oznaczenia roku. Występował również pod kodowym oznaczeniem – Wyrób 56-A-212 (AK) lub 212M (AKS).

Odpowiedz
avatar sharpy
0 0

A i owszem, dla armii to mógł być "tylko AK" ale właśnie "AK-47" dotyczy "wersji rozwojowej" dającej początek temu karabinowi (AK-46 to była kompletnie inna, zarzucona konstrukcja). AK-47 wyprodukowano niewiele, AKM - bardzo dużo. Że oba z punktu widzenia armii nazywały się AK - ot, różnice funkcjonalne były drobne. A co do poprawności samego wpisu, karabinów będących bardziej lub mniej wiernymi kopiami i wersjami AK-47 wyprodukowano pod 100 milionów. Samych AK-47 może kilka tysięcy, raczej mniej. Korekta mojego poprzedniego posta: RPK nie był zasilany z taśmy, tylko miał powiększony magazynek, dłuższą lufę i dwunóg.

Odpowiedz
Udostępnij