Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

faktopedia.pl

Pokaż menu
Szukaj

Liczba pi jest niewymierna, ma

by dzikijastrzomb
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar celber
-1 1

Nie rozumiem minusów które dostał, przecież to prawda i właśnie to jest fenomen liczby pi :D

Odpowiedz
avatar sportowiec666
-1 1

Bo większość ludzi to... W końcu jakiś dobry i PRAWDZIWY fakt na tej stronie. Jak widać nie wszyscy potrafią to zrozumieć.

Odpowiedz
avatar passingby
1 3

Ponieważ to nie jest tylko "fenomen liczby pi" i nie wynika z samego faktu, że jest niewymierna. To nie jest cecha liczb niewymiernych, nie każda ma nieskończenie wiele konfiguracji np. 0,01001000100001.... . Musi być jeszcze liczbą normalną. A to w przypadku pi podejrzewamy, ale nie potrafimy udowodnić. I to samo można powiedzieć o i, e, tau, pierwiastku z 2, ln(2) etc. o większości liczby niewymiernych (a tych jest nieskończenie wiele). Istnieje natomiast kilka specjalnie skonstruowanych liczb, o których wiadomo, że są normalne np. stała Champernowne w bazie 10. Przykłady też są mniej ciekawe niż mogłyby być. Bardziej interesującego od faktu, że można by tam znaleźć każde dzieło Szekspira jest np. fakt, że można by tam znaleźć nieskończenie wiele ich wersji np. taką, gdzie Hamlet jest kobietą. Należałoby jednak wspomnieć, że znamy "tylko" 10^13 cyfr rozwinięcia pi, a statystycznie, żeby znaleźć tam Hamleta (zakładając, że pi to liczba normalna) należałoby przeszukać ok. 10^21 cyfr rozwinięcia (obliczenia bardzo na kolanie).

Odpowiedz
avatar axolotl
-1 1

Napisałbym raczej, że ma po przecinku nieskończoną liczbę cyfr. "ilość liczb" też ma swój sens, choć gramatycznie kuleje

Odpowiedz
avatar kacoo
-5 9

Fakt bez źródła to nie fakt. Za leniwy jestem, żeby to zweryfikować. ;)

Odpowiedz
avatar konto usunięte
-1 1

Zacznijmy może od tego czy rzeczywiście nieskończona liczba cyfr determinuje niekończoną ilość konfiguracji? Nie może się zdarzyć tak że konfiguracja z np. zakodowanym Hamletem po prostu nigdy się nie pojawi?

Odpowiedz
avatar dzikijastrzomb
-2 2

Gdzieś musi być, choćby i po bilionach liczb ale będzie na pewno ponieważ ta liczba zdaje się mieć niemal losowe rozwinięcie (nie jest oparta o żaden schemat), gdzieś wśród bilionów już odnalezionych przez superkomputery liczb pewnie jest gdzieś ten Hamlet, a jeśli nawet nie, to wystarczy użyć innego szyfru do szukania.

Odpowiedz
avatar hit02
-1 1

Może nie być, ale jest duża szansa, że jest.

Odpowiedz
avatar konto usunięte
0 0

hit02, no ale właśnie o to chodzi że jeśli to tylko szansa, to choćby nie wiem jak duża nie byłaby, powyższe twierdzenie nie jest żadnym faktem. Na mój gust to co jest napisane zakrawa raczej na "wiarę" niż rzetelną informację! Gdyby przynajmniej zostało podane że powiedział to ktoś kogo można by uznać za autorytet w dziedzinie, a nie zwykły "dzikijastrzomb"... :P

Odpowiedz
avatar Jasiek
0 0

Ten opis to też bzdura ...

Odpowiedz
Udostępnij