Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

faktopedia.pl

Pokaż menu
Szukaj

Dotychczas wiedzieliśmy jedynie

by Mudzina
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar WormTed
1 1

Chciałbym zauważyć, że reakcje termojądrowe małych gwiazd to synteza atomów wodoru w hel, co dzieje się także m.in. w Słońcu (stąd zresztą nazwa pierwiastka). Więc gazy szlachetne jak najbardziej w przestrzeni kosmicznej występują.

Odpowiedz
avatar maillo93
1 1

dokładnie jak pisze WormTed wszystkie pierwiastki powstały w gwiazdach od najlżejszych do najcięższych więc jeśli istnieje np Uran to muszą istnieć lżejsze pierwiastki jak gazy szlachetne. Ponadto jeśli coś występuje na ziemi to i w reszcie wszechświata.

Odpowiedz
avatar niedowiarek
0 0

ze jak ? wodorku argonu ? mnie tam zawsze uczono ze gazy szlachetne nie wchodza w reakcje chemiczne.

Odpowiedz
avatar JasniePanQrdupel
0 0

Bo rzadko się to zdarza, ale jednak istnieją związki chemiczne gazów szlachetnych. Istnieje np. fluorowodorek argonu HArF, więc może być pewnie i wodorek argonu. A taki ksenon - tu już jest bardzo dużo poznanych związków chemicznych. Inna sprawa, że większość z nich w warunkach typowych jest nietrwała, ale w kosmosie - czemu nie? A poza tym - istotnie, bzdura, hel jest obecny w każdej gwieździe ciągu głównego. Może autorowi chodziło o neonowce (helowce bez helu)?

Odpowiedz
avatar niedowiarek
0 0

hmm , nauka poczyniła postępy od czasu mojej edukacji :) niemniej trzeba by się zastanowić czy możemy o takich związkach dalej mówić " gazy szlachetne". w każdym razie dzięki JPQ za podpowiedź :)

Odpowiedz
avatar WormTed
0 0

@niedowiarek: Nie tyle poczyniła postęp, co po prostu nauka przedmiotów ścisłych prowadzona jest w taki, a nie inny sposób, gdzie wszystkie zasady fizyczne i chemiczne są upraszaczane.

Odpowiedz
Udostępnij