Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

faktopedia.pl

Pokaż menu
Szukaj

Żydzi aszkenazyjscy (m. in. Einstein)

by pedros
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar pedros
-1 1

Jeśliby zaliczyć też tych, którzy mieli jednego rodzica pochodzenia żydowskiego, to wtedy 40% nagród Nobla jest żydowska.

Odpowiedz
avatar Crockett
-1 1

Przeciętne IQ Żydów aszkenazyjskich wynosi 108-115(przeciętne w Polsce to 99). Życie we wspólnocie, a co za tym idzie mała pula genetyczna jest tego przyczyną. Jednak prowadzi to także do tego, że wśród Aszkenazyjczyków dużo częściej zdarzają się dziedziczne choroby genetyczne jak np. jaskra. Ze słynnych Aszkenazyjczyków warto wymienić: Ze świata nauk przyrodniczych: Albert Einstein, Richarda Feynman, Niels Bohr, Wolfgang Pauli, Kazimierz Fajans Nauk matematycznych: Benoît Mandelbrot, Ary Sternfeld, John von Neumann. Psychologii: Zygmunt Freud, Alfred Adler, Erich Fromm Filozofii: Karl Popper, Edmund Husser, Martin Buber, Hanna Arendt Literatury: Franz Kafka, Izaak Babel, Józef Roth, Borys Pasternak, Osip Mandelsztam, Iosif Brodski Malarzy: Marc Chagall, Chaim Soutine, El Lissitzky Świata filmowego: Fritz Lang, Woody Allen Kompozytorów: Gustav Mahler László Bíró, z kolei wynalazł długopis :)

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 11 maja 2014 o 14:21

avatar pedros
-1 1

@Crockett: Ta hipoteza mówiąca o przyczynach inteligencji Żydów jest popularna, ale nie jedyna. Nisbett np. powoływał się na anegdotyczne przykłady, gdy mężczyźni żydowskiego pochodzenia cenili sobie wykształcenie ponad wszytko i od dzieciństwa pracowali, by osiągnąć sukces. Jego zdaniem możliwe, że specyficzna kultura tworzy taką inteligencję.

Odpowiedz
avatar Crockett
0 2

Do komentarza Satanisława na górze ;) : Oczywiście, że przyjęli europejski sposób życia i zmienił się język, jednak ciężko mówić o asymilacji. Żydzi czy to przez ostracyzm społeczny(bardziej na zachodzie), czy z własnego wyboru trzymali się z reguły w zamkniętych wspólnotach tzw. gettach. Małżeństwa między Żydami a nie-Żydami do zbyt popularnych nie należały, stąd wspomniana mała pula genetyczna. Diaspora to z kolei rozproszenie członków danego narodu wśród innych narodów, a ta żydowska do tej pory istnieje(co o wspólnocie już ciężko powiedzieć) Ciekawa, z kolei jest asymilacja Sefardyjczyków wygnanych z Hiszpanii właśnie z Aszkenazyjczykami.

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 11 maja 2014 o 16:16

Udostępnij