Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

faktopedia.pl

Pokaż menu
Szukaj

Jaka była największa i najbardziej śmiercionośna, kontrolowana i nienuklearna

by Maniekwwo
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar dorian
1 3

Oś kapitulowała w 1945. "Trójprzymierze" ;)

Odpowiedz
avatar Maniekwwo
0 0

@dorian: Dreibund, może być??

Odpowiedz
avatar Maniekwwo
0 0

@dorian: Poza tym niektórzy ludzie nie są tak mądrzy jak ty, albo są po prostu ludźmi młodymi (lub nie interesują się historią), więc mają prawo nie rozróżniać "Trójporozumienia" od "Trójprzymierza", nie uważasz? Bo to miałem na uwadze, że te dwie nazwy są spokrewnione ze sobą. Więc również to zrozum. Mogę przynajmniej zamienić Trójporozumienie na Ententę, a Oś na Trójprzymierze.

Odpowiedz
avatar dorian
1 1

@Maniekwwo: Możesz. Możesz też nazywać ONZ Ligą Narodów, a Holandię - Republiką Zjednoczonych Prowincji. Argument z rozróżnialnością do mnie trafia, ale czy zamiast "Oś" (która jest jednoznacznym terminem opisującym sojusz III Rzeszy, faszystowskich Włoch i Japonii) nie lepiej byłoby użyć np. nazwy "państwa centralne"? Tak czy inaczej, teraz już niczego z tym nie zrobimy, więc niezależnie od sporów terminologicznych - ciekawy fakt :)

Odpowiedz
avatar Warchlak
0 0

Tak zasadniczo uważasz, że to wydarzenie będące w skali całego przebiegu I wojny światowej drobnym epizodem, zdecydowało o takim, a nie innym zakończeniu wyżej wspomnianej wojny, to mam jedno zasadnicze pytanie. Miałeś okazje załapać się na tzw "stary" system edukacji czy już miałeś przyjemność poznać uroki nowego systemu? Broń Boże abym Ciebie oceniał czy krytykował za cokolwiek, po prostu Twoja odpowiedź pozwoli mi bardziej zrozumieć to i owo oraz przybliży mnie do zrozumienia twojego toku myślenia, kiedy tworzyłeś tego "fakta". Poza tym przydałoby się jakieś źródło, zasadniczo. Poza tym ta "OŚ" :)

Odpowiedz
avatar Maniekwwo
0 0

@Warchlak: Nie pomyślałem nad tą Osią. Napisałem tak w biegu z zamysłem, żeby można było rozróżnić Trójprzymierze od Trójporozumienia (a niektóre osoby rzeczywiście tego nie odzróżniają), żeby się obie nazwy nikomu nie mieszały. Całkowicie zapomniałem o historycznej faktografii, że Oś wtedy nie istniała. No ale już tego nie mogę edytować, więc mniejsza z tym. Co prawda mogłem nazwać to inaczej np. nie używać "Trójporozumienia" tylko ententa, a zamiast osi po prostu Trójprzymierze. Mimo wszystko jest już za późno. Co do pytania, to uczyłem się starym systemem. Ale w szkole o tej bitwie nigdy nie słyszałem. Aczkolwiek nie mówię, że ta bitwa całkowicie odwróciła los wielkiej wojny, ale bardzo pomogła aliantom w zwycięstwie. Zginęli tam przede wszystkim młodziaki, niemieccy rekruci, którzy mieli za zadanie zluzować weteranów, więc czas detonacji amonalu był ściśle zaplanowany z tym momentem, gdy w umocnieniach znalazły się "świeżaki". Co do źródła to oglądałem po prostu brytyjski program dokumentalny na BBC o francuskim pilocie z I wojny światowej, który nagrywał pola bitew i uwiecznił także księżycowy krajobraz po tej eksplozji. Mogę dać tylko link do anglojęzycznej Wikipedii, skąd brałem dane. http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Messines_%281917%29

Odpowiedz
Udostępnij