Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

faktopedia.pl

Pokaż menu
Szukaj

Ciepła woda zamarza szybciej niż zimna, a naukowcy wciąż nie wiedzą dlaczego.

by Fudal
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar tobgan
1 1

A gówno prawda Nie trzeba byc naukowcem by wiedzieć to (mi wytłumaczyła nauczycielka od fizyki), że im większa różnica temperatur tym wymiana ciepła następuje szybciej. A teraz porównanie gdyby to nie było zrozumiałe. Im mocniejszy spad na korycie rzeki, tym szybciej płynie. :)

Odpowiedz
avatar tobgan
0 0

@Ryszard Wtkowski Samochód jak się toczy z górki i jest już rozpędzony to się po mniejszym spadku dalej toczy prawda (Szybciej niż ten zaczynający się toczyć w tym miejscu)?

Odpowiedz
avatar dobra7
0 0

Wydaje mi się, że od dawna problem ten jest już rozwiązany. Ponieważ ciecze przestają parować dopiero przy temperaturze zamarzania, to od cieplejszej próbki odparowuje większą ilość cieczy, w wyniku jest jej mniej niż w chłodniejszej i szybciej zamarza. Tak przynajmniej słyszałem około dwóch lat temu w jakimś programie, więc mogę się mylić.

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 31 sierpnia 2015 o 1:54

avatar dobra7
0 0

@dobra7: Odnalazłem informację o tym zjawisku co wcale nie było trudne- wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę kluczowe słowa. Chodzi o to że przez opisaną przeze mnie zależność odparowywania do temperatury cieczy nie zachodzi w niej ubytek masy ponieważ ruchy konwekcyjne powodują niemal natychmiastowe ochłodzenie pary do temperatury o wiele niższej niż pierwotna cieczy i właśnie na zasadzie tego procesu zachodzi opisana przez tobgan'a przyśpieszona wymiana temperatur.

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 31 sierpnia 2015 o 2:12

Udostępnij