Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

faktopedia.pl

Pokaż menu
Szukaj

Mars wcale nie jest czerwony.Oglądany z Ziemi faktycznie ma taki

by gft4
Dodaj nowy komentarz
avatar passingby
1 1

Wydaje się, że autor napisał swój tekst na podstawie jakiegoś innego źródła (oceniając po tonie w jakim pisze o rzeczach oczywistych, być może spiskowego) a później wkleił coś innego, żeby wyglądało poważnie. Rozbieżność widać szczególnie w tym, że według tekstu autora misja Pathfinder utrwaliła jakiś fałszywy obraz kolorów Marsa, kiedy według tego, co wkleił jako źródło "Pathfinder obtained excellent color photos[...]". W źródle znajduje się też taka grafika, która dobrze oddaje problemy z uzyskaniem zdjęć Marsa w "prawdziwych kolorach". http://www.donaldedavis.com/2013NEW/LATRMARSCLR/PIA16800.JPG Co ważne, autor pisząc, "Co ważne, praktycznie żadne sondy kosmiczne nie mają kolorowych kamer!" nie ma widać pojęcia, jak działa fotografia cyfrowa. W jego definicji nie tylko żadna sonda kosmiczna nie ma kolorowych kamer, ale nie istnieje żadna kolorowa kamera cyfrowa. Ponieważ wszystkie działają tak, że wykonują serię zdjęć w skali szarości (nie czarno-białych, jak określa to autor) w różnych filtrach. A o tym, co z tego wynika dla fotografii z kosmosu można sobie poczytać więcej: https://en.wikipedia.org/wiki/False_color#True_color http://podcast.sjrdesign.net/shownotes_074.php https://d2cj35nmzi9erd.cloudfront.net/mer/spotlight/spirit/a12_20040128.html http://www.badastronomy.com/bad/misc/hoagland/mars_colors.html http://curious.astro.cornell.edu/our-solar-system/64-our-solar-system/planets-and-dwarf-planets/mars/209-what-color-would-mars-be-if-you-were-standing-on-it-advanced

Odpowiedz
avatar gft4
1 1

@passingby: Rzeczowy komentarz z dobrymi linkami, ale: 1. Pathfinder uzyskał świetne kolorowe zdjęcia, ALE ich wersje publikowane w mediach były za bardzo nasycone czerwienią - co pokazuję (w linku znajdują się zdjęcia z Pathfindera obrobione we właściwy sposób i mają wręcz zielone zabarwienie). I tak, te publikowane zdjęcia "czerwonej planety" z Pathfindera, które dobrze pamiętam, utrwalały fałszywy obraz. Ponieważ ludzie oglądali zdjęcia nie w kolorach choćby zbliżonych do realnych, ale takie, jakich się spodziewali. 2. Współczesne kamery cyfrowe (te sprzedawane na Ziemi) korzystają z pojedynczego niewymiennego filtra (który jest właściwie elementem matrycy) i wykonują z reguły jedno zdjęcie. Reszta to interpolacja. Filtr jest rodzajem "mozaiki" z trzech kolorów. Link: https://en.wikipedia.org/wiki/Demosaicing#Pixel_correlation_within_an_image Oczywiście zgodzę się, że sama matryca CMOS nie rozpoznaje kolorów i w tym sensie każda kamera cyfrowa jest monochromatyczna. Być może błędem było w ogóle pisanie o sposobie wykonywania zdjęć, bo to nie on powoduje zafałszowanie kolorów. Zdjęcia wykonane metodą trzech filtrów zawierają tak naprawdę WIĘCEJ prawdziwych informacji o kolorze niż te z ziemskiej kamery. ALE: bez tego ciężko byłoby potem wytłumaczyć - czego niestety nie zrobiłem: A) dlaczego wiele wykonanych zdjęć nie ma w ogóle wersji kolorowej (bo wykonano pojedyncze zdjęcie przez przezroczysty filtr, a nie serię zdjęć) B) dlaczego wciąż trafiają się zdjęcia w "przybliżonym prawdziwym kolorze" z czerwonym Marsem, jak to: http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA19109 (dlatego, że użyto m.in. zdjęcia wykonanego w podczerwieni, co jest w opisie - być może wykorzystanej jako czerwień przy komponowaniu zdjęcia) C) dlaczego tak łatwo edytować zdjęcia z Marsa bez wprowadzania widocznych zniekształceń; byłoby to trudne z JPEG-iem z ziemskiej kamery, bo taki plik po rozłożeniu na warstwy R,G,B w Gimpie/Photoshopie zawiera mniej prawdziwych informacji o kolorze niż trzy prawdziwe zdjęcia przez filtry R,G,B Starałem się podawać wyłącznie sprawdzone informacje. A to, że zniekształcone kolory na zdjęciach z Marsa są ulubioną pożywką dla autorów teorii spiskowych, i googlując znajdziemy sporo stron poświęconych takim teoriom - to już inna sprawa.

Odpowiedz
avatar passingby
0 0

@gft4: 1. Prawdę mówiąc, nie pamiętam jak wyglądały zdjęcia publikowane wówczas w prasie. To było 18 lat temu, wszelkie wspomnienia tych zdjęć są już pomieszane z tymi widzianymi później. Zdjęcie z prawej wygląda jakby miało przedstawiać wygląd tej scenerii, gdyby przenieść ją w warunki ziemskiego oświetlenia. W każdym razie, załączone źródło nic nie mówi, o tym, by to takie zdjęcia wówczas dominowały w przekazie prasowym i by coś tego wynikało. 2. Nawet taka kamera z CFA poniekąd wykonuje serię zdjęć, tylko w tym samym czasie - robiąc kilka zdjęć o niższej rozdzielczości w różnych filtrach. Później już oprogramowanie musi z tego interpolować kolory na zdjęciu w wyższej rozdzielczości. Zasada tak naprawdę ta sama co kamery z kilkoma sensorami czy obrotowym filtrem, tylko wykonanie sprytniejsze. W każdym razie, widzę, że myliłem się co do intencji, niemniej treść pozostaje w mojej opinii niestaranna, wprowadzająca w błąd i również pomijająca najciekawsze w tym wszystkim kwestie, które poruszasz w komentarzu. Trzeba to poprawić i będzie OK.

Odpowiedz
avatar Moonshield
0 0

@gft4: Przerzucam do poczekalni, tamten drugi archiwizuję. Jak będziesz poprawiać, to na tym.

Odpowiedz
Udostępnij