Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

faktopedia.pl

Pokaż menu
Szukaj

Jan Długosz podaje, że dwunastoletnia zaledwie wówczas Jadwiga Andegaweńska

by JaroWars
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar zszywki
1 1

Z jakiego to niby powodu król jest w cudzysłowie, skoro ona była faktycznym królem?

Odpowiedz
avatar JaroWars
1 3

@zszywki: Bo Jadwiga, podobnie jak Einstein i Kopernik, była kobietą. A więc w prawidłowej odmianie rzeczownika rodzaju żeńskiego, który został zaczerpnięty od rzeczownika rodzaju męskiego (por. "pani dyrektor", "pani naczelnik" itp.), słowo to w dopełniaczu musiałoby zachować formę mianownikową, a więc byłoby "poprzez odwołanie się do patriotyzmu król". Tylko że wtedy zamiast Ciebie ktoś inny zacząłby jęczeć, że co za debil to pisał, że nie znam odmiany języka polskiego, i że powinienem się zabić. Czego wolałem uniknąć.

Odpowiedz
avatar yabol428
1 1

@zszywki: Bo prawidłowe określenie to: królowa. To słowo może oznaczać zarówno żonę króla, jak i królową panującą (podobnie jak w angielskim "queen" oznacza zarówno obecną władczynię, jak i żony poprzednich męskich monarchów), więc niezrozumiałe jest zastępowanie tego słowa "królem" w odniesieniu do kobiety.

Odpowiedz
avatar JaroWars
-1 1

@yabol428: Jeśli mam zgadywać, to Panowie Brodaci na Wawelu bali się, że jak obwołają Jadwigę królową, to Habsburgowie albo ktoś inny zrobi łomot, że przecież w papierach stoi, że rządzi król, a nie królowa, więc tak dla pewności woleli zrobić z niej króla.

Odpowiedz
avatar yabol428
0 0

@JaroWars: Nie wiem, kto to byli "panowie brodaci", ale nie chodzi mi o to, jak Jadwigę tytułowano w jej epoce, tylko jak powinna być określana dzisiaj. Zresztą pełno jest w Polsce ulic Królowej Jadwigi, a nie ma żadnej Króla Jadwigi.

Odpowiedz
Udostępnij